Vítejte,

Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]


Připravujeme

Vážení přátelé,

sotva jsme skončili letošní jarní část programu a už tu pro vás máme nachystánu první skupinu filmů podzimních. Zatím si však užívejme horké léto a filmy si nechme až na dobu, kdy to s počasím nebude tak slavné.
Částečně je už hotový program i na říjen a listopad a můžeme vám slíbit, že bude zajímavý. Zajímavý už tím, že filmy jsou žánrově různorodé: v nabídce se po delší době objeví sci-fi (High Life), po nějakém čase se podíváme do Číny (snímek nesmírně talentovaného režiséra Gana Bi, pro ty, kterým vloni utekl skvělý snímek Zloději režiséra Koreedy, ho zreprízujeme v novém cyklu Skvělé reprízy. A více si v nové sezóně budeme všímat i filmů ověřených časem, které pro vás budeme zapůjčovat z Národního filmového archivu v Praze. Ve výhledu máme dále senegalsko-francouzský snímek Yao, který by pro vás měl být stejným překvapením, jakým byl pro mnohé na jaře film Yomeddine. A těšit se určitě můžeme na novinky, premiéry z letošního karlovarského festivalu.

A právě pokud jde o karlovarský festival, máme ve výhledu pro uvedení v našem FK znamenitý slovenský snímek režiséra Marka Škopa Budiž světlo (Nech je svetlo) o čtyřicátníku Milanovi, který se za rodinou vrací z Německa, kde pracuje. Poklidnou sváteční předvánoční atmosféru naruší podezření, že jeho syn je coby člen polovojenské mládežnické skupiny zapleten do šokující události, jež otřásla místní komunitou. Film je působivým dramatem o síle a křehkosti rodinných pout, o individuální zodpovědnosti ve světě, kde xenofobie vítězí nad soucitem s bližním.
Dalším z možných příspěvků z Karlových Varů by mohl být film režiséra Petera Stricklanda Takové krásné šaty. Snímek je nejen o lednovém výprodeji v zvláštním butiku, ale i o podivném personálu, který, pořádá po zavírací době tajemné rituály…

Rádi bychom rovněž promítly některé úspěšné filmy z mezinárodních festivalů v Cannes a v Berlíně. Po delší době se nám snad podaří uvést film špičkového britského tvůrce Kena Loache Sorry We Missed You. A těšit se můžeme i na nové dílo bratrů Dardeneových Mladý Ahmed. V plánu máme i snímky dvou experimentátorů, možná by se dalo říct i provokatérů Bruno Dumonta (Jana z Arku) a Gaspara Noé (Lux Aeterna.
A co jsme si předběžně vybrali z festivalu benátského? Především nový snímek Fatiha Akina U zlaté rukavice, nebo k hororu inklinující film Denise Cotého Antologie města duchů.

Zamozřejmě že ne vše se nám podaří zajistit, ale na druhé straně distributoři nabídnou i další filmy, které teď zatím k dispozici nejsou.

V této chvíli vám ještě pořád přejeme hezké léto!

A nezapomeňte, začínáme 11. září!

Na setkání s vámi se v sále Regionální knihovy Karviná těší

Rudolf a Šárka Fiedlerovi a Lukáš Kowala